Svi ste vjerovatno čuli dosta mitova o zubima. U tekstu ispod navodimo vam par u koje bi trebalo da prestanete verovati. "Zubni konac moze stvoriti razmak između zuba" - potupuno netačno. Konac uklanja bakterije u prostoru izmedju vaših zuba i na taj način sprečava nastajanje karijesa u tom dijelu. "Mliječni zubi ce ionako ispasti" -…
read moreYear: 2021
5 razloga zašto je oralna higijena važna
Utiče na vaše cjelokupno zdravlje - Sistemske bolesti kao sto su dijabetes, postaju očigledne kao lezije u ustima. Osim dijabetesa i kardiovaskularnih stanja, bakterijska pneumonija, infektivni endokarditis, komplikacije trudnoće, niska porođajna težina,rak i sepsa mogu biti uzrokovana lošom oralnom higijenom. Ranije otkrivanje oralnih bolesti- Najvažnija komponenta pravilne oralne higijene su redovne stomatološke kontrole koje bi…
read more5 savjeta kako pomoći djeci da prevaziđu strah od zubara
1) Počnite dok su mali- Što prije posjete zubara dok su mali, to bolje. To će djetetu uliti sigurnost I stvoriti njegovu “Sigurnu luku” ili osjecaj toplog doma, mjesto gdje njihovi problem biti zbrinuti. Najbolje bi bilo da prva posjeta započne u periodu kada dijete ima godinu dana ili kada je već vidljiv prvi zub. 2) Pripazite na…
read moreČišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje
Pjeskarenje je bezbolna i neinvazivna metodi čišćenja zuba. Izvodi se uz pomoć uređaja koji pod pritiskom izbacuje mikroabrazivna zrnca raspršena u vodi. Zrnca detaljno uklanjaju naslage i pigmente na zubima, nastale uslijed konzumacije kafe, čaja ili pušenja, ostavljajući površinu zuba čistom i glatkom. Postupak je u potpunosti bezopasan i bezbolan, traje od 15 do 30…
read moreBruksizam
Da li ste primjetii da sa vremenom vasi zubi stanjuju I postaju kraci, tako reci tupe se? član vase prodice vas je upozorio da noću u snu škripite zubima? Sve su to simptomi koji upućuju da imate bruksizam. Bruksizam predstavlja škripanje ili škrgutanje zubima, a dešava se u nesvjesnom stanju, tokom spavanja. Kod nekih ljudi…
read moreKarijes i mliječni zubi
Mliječni zubi rastu od petog mjeseca sve do treće godine života djeteta. Mliječni zubi su slabije mineralizovani od stalnih pa su manje otporni na bakterije uzročnike karijesa. Zbog karijesa na mliječnim zubima djeca mogu imati poteškoće u govoru, u žvakanju, bolove na toplu i slatku hranu, može doći do gubitka mliječnog zuba i preranog nicanja…
read more